BOJOVNÍCI

Když jsi na tom byl špatně, litoval ses někdy? Měl jsi pocit, že tvůj život ztratil smysl? I já ten pocit měl. Polituješ i mě, když o tom budeš vědět?

V médiích občas slýcháme o týraných nebo nemocných psech. Každé toto zvíře následně získává obrovskou podporu lidí, kteří se o něm touto cestou dozvěděli. Mnohdy majitel zvířete, případně organizace, která má dané zvíře v péči, na něj od těchto lidí získá větší či menší sumu peněz a... "Příběh dobře dopadl, pejsek se má skvěle!". Následuje obrovský vděk a poděkování všem čtenářům, posluchačům, divákům...

Je krásné vidět, že pejsek se zotavil, že dokáže lépe bojovat se svým handicapem, se svou nemocí. Nikdy by mě nenapadlo to tomu čtyřnohému živému tvorovi nepřát a jsem ráda, že jsou lidé, kteří vezmou peníze a tohoto nešťastníka podpoří. Nesouhlasím ovšem s mediálním obrazem, kdy lidé pracující v tomto mediálním odvětví div nedostanou s prominutím ze samého smutku křeč do obličeje, když takovýto příběh pro veřejnost připravují, a nebojí se ani přidat případně na dramatičnosti, aby veřejnost dojali až k slzám. Média mají tendenci se v tu chvíli chovat, jako že zrovna ten konkrétní pejsek je ten největší chudák na světě. A někteří lidé bohužel taktéž. Kolik z nás ovšem přemýšlí nad tím, že všude kolem nás jsou zvířata, která nějak trpí, a která by potřebovala pomoc? Kolik lidí pravidelně na nějaké zvíře nebo organizaci přispěje? Proč zvířata, která se dostanou do médií, by měla mít větší pozornost a větší šanci na nějaké zotavení se, zatímco jinde o svůj život bojuje spousta dalších, která se jen těžko dovolávají pomoci? Neměly by být tyto šance vyrovnané?

Dokumentární soubor Bojovníci je otevřený dlouhodobý soubor, který začal vznikat na začátku roku 2018. Jeho hlavní myšlenkou je zachytit domácí zvířata s různými handicapy a nemocemi, které jim ztěžují život, nebo o něj musí dokonce bojovat, případně o něj bojovala už dříve, a to s trvalými následky.

Cílem tohoto souboru je připomenout lidem, že ta týraná nebo nemocná zvířata, o kterých se z médií dozví, nejsou bohužel jediná. Soubor Bojovníci zobrazuje zvířata, o kterých se nemluví, ale která žijí mezi námi. Potkáváme je venku v parku, ve městě, u sousedů za plotem... A ta všechna si zaslouží, aby se o nich také vědělo, protože na tom nemusí být třeba zrovna tak špatně jako ten pejsek z televize, ale i ona se svým životem musí nějak bojovat a zaslouží si minimálně obdiv, úctu a bezpodmínečnou lásku, kterou potřebujeme všichni, a kterou si všichni zasloužíme. Nepřehlížejme se!

Tímto souborem bych ráda složila poklonu všem těmto statečným bojovníkům, kteří neztratili chuť do života, a od kterých se možná my lidé máme co učit, a poukázala i na ty, kteří tento boj bohužel prohráli. Protože i prohra k životu patří a nezaslouží si, aby jejich příběhy zůstaly kvůli tomu zapomenuty.


Děkuji všem, kteří přispěli (nebo přispějí) svou účastí a svým příběhem do tohoto dokumentárního souboru, kterému bych se ráda věnovala i několik let.Zaujal Tě můj soubor a chtěl/a bys do něj přispět i Ty? Podívej se na další podrobnosti a podmínky pro účast. Budu moc ráda, když se mi ozveš! 😊