ŽIVOT POTKANA

Budu tvůj nejlepší kamarád. Jsem roztomilý, čistotný a je se mnou hrozná sranda. Občas budu mít jiný názor než ty, ale stejně tě budu mít moc rád. Jsem chytrý a rád si s tebou budu hrát. Chci, aby sis mě mazlil, ale ne, abys mě do něčeho nutil. Když mi nebudeš ubližovat, neublížím ani já tobě. Nikdy. Můj život bude mnohem kratší než tvůj, ale rád ho prožiju s tebou a určitě to bude stát za to! Jsem potkan. No a? Kvůli tomu už nebudem kamarádi?

Fotografický dokumentární soubor Život potkana vznikal zcela spontánně v letech 2013 - 2016, kdy jsem zachycovala život svých dvou potkanů - Mendy a Missi. Tito potkani byli moji první, ale rozhodně ne poslední. Nakonec se sešlo celkem přes tři tisíce takovýchto "domácích fotografií", které zachycovaly nejrůznější zážitky a momenty.

Poté, co se životy obou potkanů uchýlily ke konci, napadlo mě, že by byla škoda, kdyby fotografie zůstaly jen v tichosti někde uložené, když by mohly světu ukázat, že i potkani mohou být výborní domácí mazlíčci. Nechtěla jsem, aby životy mých potkanů zůstaly utajeny, nepovšimnuty. Měla jsem chuť bojovat za jejich druh, ukázat lidem, jací doopravdy jsou, aby se další generace těchto hlodavců měly zase o trochu lépe.

Následoval velmi zdlouhavý výběr fotografií - do souboru jsem nemohla zařadit tři tisíce fotek. Má vize byla cca 50 dokumentárních fotografií, které budou nejen kvalitní, ale budou mít také nějakou vypovídací hodnotu. Nakonec bylo vybráno celkem 62 fotografií s jediným cílem: ukázat lidem potkany jako domácí mazlíčky, a to se všemi radostmi i starostmi. Mým přáním bylo bořit mýtus, že potkani jsou špinavá a agresivní zvířata, která je nejlepší vyhubit, a která si nezaslouží nic lepšího, než být luxusním pokrmem pro jejich přirozené nepřátele - hady. Probudit v lidech lásku k těmto "krysám", jak jsou často nesprávně označováni.

Uvědomovala jsem si však i druhou stránku věci. Je taktéž spousta lidí, kteří si potkany dokonce i pořídí, ale nevědí, jak se o ně starat a nerozumí jim. Neuvědomují si, že jsou to velice citlivá zvířata, která potřebují spoustu lásky, jistotu a bezpečí. Potom jsou vynikajícími přáteli, s kterými si můžeme užít spoustu legrace a jedinečných chvil, které naše pouto ještě více posílí. Potkani toho schopni jsou. Otázkou zůstává, zda je schopen i člověk takového pouta, respektu a úcty.

Život potkana z toho důvodu nemá v žádném případě za cíl přimět co nejvíc lidí k jeho koupi (je mimochodem smutné, že potkana ve zverimexu seženeme za pár korun, když jeho hodnota je ve skutečnosti mnohonásobně vyšší). Má pouze za cíl otevřít lidem nejen oči, ale také srdce. Přimět je k zamyšlení nad těmito malými tvory, ale i nad sebou samými. Všem těm, kteří by se potom rozhodli dát potkanům šanci, bych doporučila už jen jedno - nejprve se učte, potom dovolte potkanům, aby se stali součástí Vašeho domova, Vašeho života.K dokumentu je možné si zdarma stáhnout Osobní vzpomínky, kde si můžeš přečíst, jak probíhal život našich potkanů od prvního setkání s námi až po jejich poslední vydechnutí.